Nazwa nieodnawialne źródła energii może być myląca… Zalicza się do nich paliwa kopalne, a więc węgiel, ropę czy gaz ziemny. Powstawały one na Ziemi wiele lat temu i przez bardzo długi czas. Istnieje możliwość ich odtworzenia w przyszłości, jednak biorąc pod uwagę szybkość zużywania i potrzebny do tego czas - już nam nie posłużą w taki sposób jak dziś. Korzystanie z nich wywiera negatywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi i sytuację ekonomiczną państwa.
Z nieodnawialnych źródeł energii korzysta jeszcze wiele krajów, jednak większość z nich już dawno wycofało się z nowych inwestycji. Elektrownie węglowe, które pozostały mają być likwidowane i zastępowane nowymi, ekologicznymi rozwiązaniami. Ma to związek z efektami spalania paliw kopalnych:
Odnawialne źródła energii to takie, których naturalne zasoby nie zmniejszają się podczas wytwarzania prądu lub bardzo szybko się odbudowują. Korzystanie z nich nie grozi deficytem, a ich negatywny wpływ na zmiany klimatyczne nie jest tak istotny jak przy nieodnawialnych źródłach.
Energia odnawialna uzyskiwana jest przez:
Wszystkie elektrownie wodne działają na tej samej zasadzie - wykorzystują energię kinetyczną wody, którą zamieniają w energię elektryczną.
Elektrownie wodne występują w kilku rodzajach:
Wadą elektrowni wodnych jest między innymi ryzyko erozji brzegów w elektrowniach zaporowych, która sprawia, że woda nie jest odpowiednio dotleniana, a zbiornik może zostać zamulony. Skutki te wywoływane są szczególnie przez duże elektrownie wodne. Dużym problemem są również turbiny, które utrudniają migrację ryb.
Jedne z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii w Polsce pozwalają na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne, bo o nich tutaj mowa, są relatywnie tanie, a dzięki licznym dofinansowaniom coraz więcej gospodarstw domowych może pozwolić sobie na ich zakup. Co ważne dzięki inwestycji w fotowoltaikę możliwe staje się obniżenie rachunków za prąd, które w ostatnim czasie stale rosną.
Wadą energii odnawialnej ze słońca jest szkodliwość produkcji paneli z krzemu, podczas której emitowane są szkodliwe substancje. Dodatkowo zużyte już elementy instalacji powinny być odpowiednio recyklingowane, w innym przypadku stają się kolejnym odpadem.
Energia geotermalna pochodzi z ciepła, które gromadzi się w poziemnych zbiornikach wodnych. Aby móc pozyskiwać energię elektryczną w ten sposób, należy wykonać dwa odwierty, którymi wypompowuje się wodę gorącą a wpompowuje już wychłodzoną. Energia geotermalna służy zazwyczaj do wytwarzania ciepła. Ten rodzaj energii odnawialnej pozwala na wyprodukowanie prądu, tylko w szczególnych sytuacjach, w których temperatura wody jest ponadprzeciętnie wysoka.
W Polsce działa kilka elektrowni geotermalnych. Wszystkie wytwarzają ciepło.
Najobfitszym źródłem energii odnawialnej w Polsce są wiatraki. Stawiane są głównie przez prywatne firmy, które zajmują się produkowaniem energii elektrycznej. W pierwszym etapie przez wiatraki z energii wiatru wytwarzana jest energia mechaniczna. W drugim kroku odpowiedni generator przekształca energię mechaniczną w elektryczną.
Energia wiatru wykorzystywana jest w elektrowniach budowanych na lądzie i na morzu. Do wyboru są dwa rodzaje wiatraków:
Turbiny wiatrowe mogą stanowić zagrożenie dla ptactwa, szczególnie gdy znajdują się na trasach, przez które migrują. Problem może zostać rozwiązany przez nowoczesne technologie, które wykrywają ptaki w pobliżu elektrowni.
Biomasa jest jednym z najstarszych paliw, które są wykorzystywane przez ludzi. Zaliczamy do niej materię zwierzęcą oraz roślinną. Biomasę rozróżniamy ze względu na jej stan skupienia:
Biomasa może być problematyczna w transporcie i przechowywaniu. Jej magazynowanie i przewożenie wymaga wykorzystania dużo większej ilości energii elektrycznej, niż w przypadku węgla.
Korzystanie z zasobów odnawialnych przy produkcji energii niesie za sobą wiele korzyści. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, na jak wiele obszarów życia może mieć wpływ zwiększenie udziału zielonej energii na rynku energetycznym.
Komentarz 1 napisany przez JerzyJ 4 czerwca 2023 21:46
Od stycznia tego roku jest nowa edycja programu "Czyste powietrze". Są duże dotacje dla właścicieli wymieniających stare piece na nowe ekologiczne.