Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności zarówno wśród inwestorów indywidualnych, przedsiębiorców, jak i rolników. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić. Fotowoltaika to jedna z najbardziej opłacalnych form pozyskiwania energii ze Słońca. Co ważne, energia ta jest w pełni ekologiczna i darmowa.
Czy rozwiązania te sprawdzają się także na skalę przemysłową? Ile w Polsce działa elektrowni fotowoltaicznych? Ile kosztuje budowa elektrowni fotowoltaicznej?
Elektrownia fotowoltaiczna, znana również pod pojęciem park fotowoltaiczny lub farma fotowoltaiczna, to skalowalny system fotowoltaiczny (system PV) przeznaczony do dostarczania energii do sieci energetycznej. Różnią się one od większości instalacji PV montowanych w budynkach i innych zdecentralizowanych zastosowań energii słonecznej, ponieważ dostarczają energię na poziomie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, a nie do lokalnego użytkownika lub użytkowników.
Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MWp została zbudowana przez Arco Solar w Lugo koło Hesperii w Kalifornii pod koniec 1982 r., a w 1984 r. w Carrizo Plain powstał park o mocy 5,2 MWp. Kolejne elektrownie fotowoltaiczne powstały też w Niemczech. Moc większości z nich wynosi powyżej 1 MWp, z czego ponad 50 obiektów pochwalić się może osiągami na poziomie powyżej 10 MWp. Inwestycjami w odnawialne źródła energii zainteresowała się także Hiszpania po wprowadzeniu taryf gwarantowanych w 2008 roku. Stała się ona w tamtych latach na krótko największym rynkiem, z około 60 parkami fotowoltaicznymi o mocy powyżej 10 MW, ale niestety zachęty te zostały wycofane. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Francja, Kanada, Australia i Włochy, również stały się ważnymi rynkami, co odzwierciedla lista zbudowanych na tych terenach elektrowni fotowoltaicznych.
Ile prądu wytwarzają elektrownie fotowoltaiczne w Polsce?
Z danych przedstawionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że na dzień 1 marca 2021 r. sumaryczna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przyłączonych do sieci elektroenergetycznej wyniosła 4216,3 MW. Miesiąc wcześniej podawano informacje o 4088,9 MW. Jak więc wynika z prostego rachunku, w lutym 2021 roku wzrost mocy zainstalowanej w polskiej fotowoltaice wyniósł 127,4 MW, co w porównaniu rok do roku oznacza wzrost (w lutym 2020 roku przyrost mocy wyniósł 124 MW). Co ciekawe, rekord w ilości wyprodukowanego z fotowoltaiki prądu wystąpił w dniu 9 kwietnia. Wówczas elektrownie fotowoltaiczne o godzinie 12:45 pracowały z mocą 2779,3 MW. Trzeba przy tym pamiętać, że Polska Sieć Elektroenergetyczna agreguje jedynie częściowe dane, nie uwzględniając ilości energii wytworzonej przez prosumentów.
Komentarz 1 napisany przez JerzyJ 3 lipca 2023 08:03
Ciekawy dobrze opracowany materiał. Jest to temat bardzo aktualny i dobrze mieć o nim dużo wiadomości.