Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy to możliwe? Zdecydowanie tak. W takim razie, czy warto myśleć o takiej inwestycji w dobie rosnących cen prądu, aby zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania? Dowiedz się, ile kosztuje montaż fotowoltaiki na balkonie i czy się opłaca. Jakie formalności należy spełnić, aby zainstalować fotowoltaikę na balkonie w bloku?
Zdecydowanie tak, to tzw. balustrady fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna montowana na balkonie nie różni się to od strony technicznej i prawnej od zwykłego montażu prosumenckiego, czyli np. fotowoltaiki na dachu budynku jednorodzinnego. Podobnie - składa się ona z odpowiednio dobranej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Różnice polegają głównie na decyzyjności, finansowaniu inwestycji, rodzaju podłączenia i wielkości instalacji.
Montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty, od zwykłego montażu prosumenckiego, różni się na poziomie decyzyjności, gdyż dotyczy części wspólnych budynku. Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, wszystko co widoczne z zewnątrz i połączone na stałe z bryłą bloku należy do ogółu mieszkańców.
"Barierka każdego z przedmiotowych balkonów jest elementem w istotny sposób kształtującym wygląd elewacji całego budynku i jako taka nie może być uznana za część nieruchomości służącej do wyłącznego użytku właściciela przylegającego do danego balkonu lokalu." - stanowisko Sądu Apelacyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 16 stycznia 2014 roku.
Czyli, o tym czy możemy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, decydować będzie statut spółdzielni (wspólnoty) i wola jej członków lub zarządu. Dlatego też, przede wszystkim istotne jest ustalenie czy spółdzielnia działa jako właściciel czy jako zarządca. Aby podjąć inwestycję konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni. W celu jej uzyskania, należy złożyć wniosek wraz z projektem instalacji. Projekt instalacji zazwyczaj tworzy firma, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie montażu. Koszt takiego projektu to ok. 1000 zł netto za system nie większy niż 50 kWp.
Bez dopełnienia powyższych formalności nie ma możliwości zainstalowania fotowoltaiki na balkonie. Informacji dotyczących możliwości wprowadzania zmian w częściach wspólnych budynku należy szukać w statucie spółdzielni lub wspólnoty. Warto to zrobić, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w kierunku inwestycji montażu fotowoltaiki na balkonie.
Komentarz 1 napisany przez JerzyJ 31 lipca 2023 08:18
Artykuł na czasie. Fotowoltaika jest teraz bardzo modna i chyba opłacalna.